W wielu domach pokój dzienny z popularnym „wypoczynkiem” tworzy serce ogniska domowego. Większość czasu spędzamy tu – oglądamy TV, rozmawiamy, odpoczywamy po pracy. Warto więc mądrze i spójnie zaplanować zakup, by zestaw wypoczynkowy tworzył w salonie ostoję, przyjazne miejsce dla wszystkich domowników.

Elementy składowe wypoczynków

Zestawy wypoczynkowe dzielą się po prostu na większe i mniejsze. Często oznaczane są liczbami, np. 1 + 2 – czyli kanapa i dwa fotele. To najczęściej spotykany wybór w sklepach meblowych. Siedziskiem głównym może być kanapa, sofa, wersalka – a uzupełniają je fotele, najczęściej dwa. Czasem do zestawu 1+1 wchodzi tylko sofa lub kanapa i fotel – czasem jest to tylko siedzisko główne. Najczęściej – gdyż dekoratorzy wnętrz i producenci mebli prześcigają się w atrakcyjnych dla oka i wielofunkcyjnych możliwościach wyboru dla klientów.

Zestawy wypoczynkowe oferują także wiele więcej opcji. To dodatki takie jak pufy, szezlongi, fotele rozkładane, podnóżki. Ile osób chcemy pomieścić? 2, 3, 4 czy więcej na siedzisku głównym? Miękka kanapa, rozkładana wersalka czy kameralna, zaokrąglona sofa? Wszystkie wymagania są do spełnienia. W skład zestawów wchodzą także narożniki.  Na rynku jest naprawdę spory wybór zestawów wypoczynkowych – te kameralne, rustykalne, minimalistyczne, pełne miękkich miejsc, zagłówków i poduszek. Od klasycznych, po nowoczesne. Różne materiały obicia, dopasowywane do wielkości mebla, pomieszczenia, ilości członków rodziny, którzy każdego dnia będą używać.

Stylizacja ma znaczenie

Producenci przygotowują standaryzowane zestawy, spójne estetycznie – ze względu na kolor i materiał obicia. Można je rozszerzać, zmieniać i uzupełniać, dodając czy dokupując stoliki, lampki, kwietniki. Wszystko po to, aby zestaw wypoczynkowy tworzył całość, był centrum domu lub mieszkania oraz spełniał swoją podstawową funkcję – jako wygodne miejsce do wypoczynku, rodzinnych chwil, lub wieczorów z herbatą, kocem i książką. Warto być nieco egoistycznym w wyborze zestawów wypoczynkowych i kierować się własnym komfortem i funkcjonalnością.

Z łatwością znajdziemy zestaw, który będzie pasował do wnętrza: jego wielkości, koloru ścian. Liczba elementów i wykończenie nie powinno być problemem. Funkcja spania? Siedziska główne – czy to sofy, wersalki czy kanapy mają możliwość rozłożenia. Duża ilość stylizacji zapewnia możliwość wyboru skóry naturalne, sztucznej, farbowanej i pozostałych obić tapicerskich. Warto dobrze zaplanować zakup wypoczynku, by był to wybór na lata i na wszystkie pory roku.