Co wybrać do salonu, aby spełniało to czego chcemy i wymagamy od wygodnego siedziska, nie tylko dla nas? Sofy, kanapy i wersalki są praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu. Producenci zapewniają szeroki wybór mebli – rozmaitych kształtów, pełnych funkcjonalności, a także zróżnicowane obicia i wzory stylistycznych. My wyjaśniamy, na czym polegają różnice między sofami a wersalkami.

Jak w wersalu

Etymologia słowa wersalka pochodzi od słynnego, francuskiego pałacu. To mebel niezwykle popularny w czasach PRL, ze względu za swoją podstawową funkcję – oszczędność miejsca.

Wersalki rozkładają się pionowo – można ustawić je jako siedzisko, by służyła jako kanapa, lub rozłożyć na leżąco. Wtedy wersalka spełnia funkcję łóżka. W większości modeli, mebel ten ma pojemnik na pościel pod spodem. Do skrzyni można więc wrzucić koce, poduszki, prześcieradło – to wielofunkcyjne rozwiązanie, gdy często mamy gości lub mieszkamy w niewielkiej przestrzeni. To wcale nie jest brzydkie kaczątko z czasów komuny – stylizacje wersalek współcześnie pozwalają na kupienie gustownego mebla. Wersalki są wyższe, ustawione na nóżkach – i choć sofy też są rozkładane, to nieco inny mebel.

Turecka przyjaciółka

Sofy pochodzą z Turcji – są niższe, pełne zaokrągleń i półokrągłych oparć, uzupełniane poduszkami. Choć tak jak w przypadku wersalek, współczesny design przynosi setki rozwiązań i stylizacji, da się wyróżnić główne elementy sof.

Mogą być one rozkładane, jak i ze stałą konstrukcją.  Z reguły mieszczą się na nich dwie lub trzy osoby. Są minimalistyczne, dość niewielkie. Konstrukcje sofy są przyjemne dla oka – zaokrąglone, niskie, przytulne. Często uzupełniają je poduszki.

Gdy sięgniemy po sofę rozkładaną, jej mechanizm różni się od wersalki. Nie jest to sprężynowy mechanizm pionowy, raczej wysuwane łoże poziomo, po usunięciu puf.

Każdemu według potrzeb

Sofy i wersalki to prawdziwi salonowcy, którzy przez swoje rozkładane funkcje także spełnią się w sypialni. Przemysł meblarski zaciera różnice między nimi, a designerzy głowią się, aby zapełnić rynek nowymi stylizacjami, obiciami ze skóry czy tapicerki. Przy wyborze każdego mebla – warto dopasować go do swoich potrzeb. Jeśli potrzebujemy dodatkowego łóżka, oszczędności przestrzeni – postawmy na wersalkę. Jeśli staramy się o kameralny salon i nie potrzeba nam wielkiej przestrzeni – to premiuje minimalistyczne sofy, które z reguły są niższe i mniejsze.

Tak jak każdy mebel, warto zadbać o dodatki – koce, kapy, poduszki. Stylizacji jest mnóstwo, a producenci dają i atrakcyjne oferty, i szeroki wachlarz rozwiązań pod względem obicia, rozmiarów i naturalnie cen.