Wygodna, gustowna, prestiżowa – skóra we wnętrzach jest ponadczasowa i często gości w salonach czy gabinetach. Dobrze się prezentuje, przynosi komfort i styl. Nie ma jednak nic za darmo – wymaga ona pieczołowitej i dobrze zaplanowanej pielęgnacji. Aby cieszyła oko latami, warto z głową zabierać się za konserwację i fachowo wyczyścić skórzane meble w domu czy mieszkaniu. Radzimy, jak zrobić to szybko, dobrze i bezproblemowo.

Jak najmniej chemii!

Pierwszym wyborem wielu klientów są kosmetyki do skóry i środki chemiczne do czyszczenia mebli ze skóry sztucznej i naturalnej. Warto przy okazji kupowania tego typu specyfików w drogeriach, sklepach przemysłowych czy w Internecie, sprawdzić skład. Choć meble skórzane są różne, rodzaje i kolory skór też – tego rodzaju wykończenie wnętrz nie lubi nadmiernej chemii. Unikajmy środków z dodatkiem alkoholu czy nafty. Bardzo łatwo jest wtedy doprowadzić do przebarwień bądź wypaleń w meblach. Zwróćmy uwagę na instrukcję i na samym początku spróbujmy wybrany specyfik zastosować gdzieś w niewidocznym miejscu – z tyłu skórzanego fotela bądź z boku sofy, w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Niech będzie to próba, papierek lakmusowy, czy dobry specyfik zakupiliśmy.

Domowe sposoby konserwacji

Skóra nie lubi wody. Dbajmy o nią na sucho, używając ściereczek czy gąbek, pochłaniających kurz. Skóry farbowane można przecierać wilgotną szmatką, bez chemikaliów, gdyż mogą zmyć pigment. Nigdy nie wylewajmy bezpośrednio wody na meble skórzane, używajmy spryskiwaczy lub wcześniej zmoczonych materiałów – gąbek, szmatek, ściereczek.

Warto zaufać naturalnym lub domowym sposobom. Roztwór z letniej wody, mydła szarego w małej ilości, powinien poradzić sobie z codzienną pielęgnacją. Nabłyszczenie można uzyskać, tworząc delikatny płyn z dodatkiem oliwy z oliwek i octu. Niektórzy producenci, rekomendują użycie wosku pszczelego, który nabłyszcza i nadaje skórze atrakcyjny wygląd. Polerujmy na sucho, szybko osuszajmy nadmiar wilgoci czy płynu, a gdy sięgamy po gotowy środek – upewnijmy się, do jakiej skóry jest on dedykowany.

Obojętnie jakie metody wybierzemy - czyśmy delikatnie, nie trzyjmy, impregnujmy specjalnymi specyfikami, nabłyszczajmy naturalnie. Stosując się do tych sposobów, nasze skórzane meble – sofy, fotele, zestawy wypoczynkowe – będą w świetnym stanie przez lata!