Jaki materiał obiciowy wybrać, aby po pierwsze był komfortowy, po drugi łatwy w użytkowaniu, a po trzecie atrakcyjny dla wnętrza? To ważne, aby wybrać rozsądnie. Producenci mebli przygotowują coraz to nowe rozwiązania stylistyczne – mnogość modeli mebli  i ich wykończeń powoduje, że nie jest trudno znaleźć wymarzony mebel dla siebie. Rozważnie dobierając jego funkcje i dopasowując do przestrzeni, którą dysponujemy, pozwoli nam się cieszyć nimi latami – sprawdzamy, jakie obicie jest najlepsze dla sof i wersalek.

Materiał ma znaczenie

Sofy i wersalki to użytkowe meble - głównie służą jako siedzisko, czasem jako łóżko. Ich częsta eksploatacja wymaga dopasowania trwałego materiału, który nie będzie odporny na ścieranie, a także usuwanie plam i innych uszkodzeń mechanicznych. To się zdarza, bo często ich używamy.

Dobór materiału obiciowego wpływa więc na ewentualną konserwację mebla (codzienne czyszczenie, zmywanie ewentualnych plam), a także odbiór w dotyku, komfort i wygodę. Sprawdziliśmy najpopularniejsza rodzaje obić na rynku. I tak skóra naturalna jest o wiele trudniejsza w konwersacji niż materiał tkaninowy, ponieważ nie lubi chemii oraz uniwersalnych środków czyszczących, ale może wydawać się nieprzyjemna, szczególnie w nasłonecznionych pokojach – szybko się grzeje. Wyróżnia się jednak dużą trwałością, a jej stylizacja jest ponadczasowa. Są jednak duże wachlarze wyboru zarówno mebli, jak i dostępnych stylizacji.

Jeśli skóra naturalna nie do końca nam pasuje – na rynku jest wiele alternatyw, np. eko-skóra. Producenci mebli zapewniają wykonanie obicia sofy lub wersalki w dowolnej skórze. Tańsze i uniwersalne w użytkowaniu czy konserwacji są także materiały tkaninowe – występują w wielu kolorach, strukturach (gładkie, włochate, krótkie, przypominające zamsz) – takie jak Tunis czy Power, to dobra alternatywa, trwała i łatwa w utrzymaniu. Można je prać mechanicznie, używać środków chemicznych, dedykowanych dla wyrobów meblowych i tkanin.

Korzystając z dużego wyboru w sklepach meblowych, możemy znaleźć sofy lub wersalki w różnych obiciach i z różnymi funkcjami – np. rozkładane, z funkcją łóżka. Warto jednak stworzyć swój własny mebel, korzystając z ofert producentów mebli – wtedy dowolnie można dopasować kolor, wedle życzenia, ponadto dodać można także elementy drewniane – która występują jako nóżki, oparcia, boki sofy czy wersalki.