Zapraszamy codziennie do obejrzenia stacjonarnej ekspozycji mebli tapicerowanych, również w sobotę i każdą niedzielę,
przed przyjazdem prosimy o kontakt. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, w której dostępny jest duży wybór
mebli wypoczykowych w atrakcyjnych cenach.

Jak czyścić, pielęgnować i dbać o meble tapicerowane?

Piękna kanapa w salonie, komplet wypoczynkowy w pokoju dziennym, czy narożnik, na którym śpimy w sypialni, mogą być prawdziwą ozdobą naszego domu. Niestety, po kilku latach intensywnego użytkowania takich mebli tapicerowanych naturalne jest, że są one mocno pobrudzone. Plamy z napoi, wina, długopisu, sierść psa i kota, a także cała masa kurzu sprawiają, że tapicerka nadaje się albo do gruntownego prania, albo do wymiany. Jak przystąpić do czyszczenia mebli z tapicerką? Jak pielęgnować je na co dzień?

Jak pielęgnować meble tapicerowane?

Pielęgnacja mebli tapicerowanych powinna opierać się na ich systematycznym czyszczeniu. Jeśli mamy w domu narożnik czy kanapę ze skóry, konieczna jest jej impregnacja, aby nie popękała.

Nie można dopuścić do sytuacji, w której plama zostanie pozostawiona na tapicerce na wiele dni czy tygodni, ponieważ wraz z upływem czasu coraz trudniej będzie nam ją usunąć.

Jak odkurzać meble tapicerowane?

W meblach tapicerowanych naturalnie zbiera się dużo kurzu, w którym najczęściej żyją roztocza. Dlatego regularne odkurzanie mebli tapicerowanych jest nie tyle wskazane, co w ogóle konieczne, dla zachowania higieniczności materiału i jego wypełnienia. Podstawowa szczotka z rurą ssącą odkurzacza nie tylko usunie kurz i brud z tapicerki, ale również skutecznie wyczyści nasze meble z włosów, ale również ze zwierzęcej sierści jeżeli mamy psa lub kota w domu. Można także utrzymywać tkaninę obiciową w należytej czystości i zabezpieczać ją przed uporczywymi zabrudzeniami, czyszcząc ręcznie przy użyciu miękkiej szmatki.

Jak czyścić meble tapicerowane?

Codzienne użytkowanie mebli tapicerowanych prowadzi nieuchronnie do ich przybrudzenia. Może też zdarzyć się, że wylejemy coś na tapicerkę, albo dziecko nieopatrznie pomaluje ją długopisem lub mazakiem. Co wtedy zrobić? Trzeba przystąpić do mycia lub prania mebli tapicerowanych, w zależności od tego, czy kanapa, fotel czy szezlong wykonane są ze skóry, eko-skóry lub tkaniny.

Skórę ekologiczną powinniśmy czyścić wilgotną, a nie mokrą ściereczką, z użyciem szarego mydła lub specjalnych środków do czyszczenia skór ekologicznych. Konserwację i czyszczenia skóry naturalnej trzeba dokonywać co około 4-6 miesięcy, ale wyłącznie z wykorzystaniem profesjonalnych środków przeznaczonym specjalnie do tej powierzchni. Ekoskórę utrzymamy w czystości i zabezpieczymy przed zabrudzeniem, poprzez ręczne odkurzanie przy użyciu miękkiej szmatki. Suche zabrudzenia można odkurzyć z ekoskóry przy użyciu bawełnianej szmatki, a mokre za pomocą dobrze absorbującego materiału. Nie zaleca się mycia ekoskóry płynem do naczyń, mydłem w płynie, z użyciem wybielaczy, rozpuszczalników i tym podobnych.

Meble z materiałów tkanych czyści się najlepiej przy użyciu nasadki czyszczącej do tapicerki, podłączanej do odkurzacza lub ręcznie, miękką szczotką wykonaną najlepiej z naturalnego włosia. Zawsze warto mieć szmatkę z mikrofibry, która pomoże wyczyścić typowe zabrudzeni. Tkanin nie czyści się chemicznie, ani przy użyciu środków z zawartością alkoholu lub rozpuszczalnika. Tkaniny szenilowe bez podkładu lateksowego można prać w pralce lub ręcznie, w stosunkowo niskiej temperaturze, albo czyścić chemicznie. Zawsze warto sprawdzić specyfikację i wymogi producenta tkanin dostępne na próbniku materiału lub w na stronie dystrybutora. Wielowarstwowe tkaniny typu flok należy odkurzać lub myć ręcznie przy użyciu miękkiej szczotki.

Zupełnie inaczej postępujemy z kanapami i innymi meblami tapicerowanymi, które są wykonane ze skóry naturalnej. Podstawą jest ich regularne odkurzanie, np. co tydzień. Co pół roku lub co kwartał należy w pełni wyczyścić skórzaną tapicerkę, przy użyciu szmatki lub gąbki i specjalistycznych preparatów do mycia i konserwacji skóry.

Jak usuwać plamy z mebli tapicerowanych?

Jeśli zauważymy plamę na tapicerce meblowej, należy jak najszybciej ją usunąć. Czyścimy zawsze plamy od jej brzegów, do środka, a nie na zewnątrz, ponieważ w ten sposób tylko rozmazujemy brud na większą przestrzeń. Plamy z eko-skóry czy z tkaniny najlepiej wyczyścić zwykłym, szarym mydłem, a z kanapy skórzanej - specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu.

Plamy atramentowe na meblach tapicerowanych na początek trzeba zwilżyć czystą wodą i odsączyć ją za pomocą ręcznika papierowego. Uporczywe plamy namacza się i wyciera ściereczką z mikrofibry, używając do tego zwykłego szarego mydła. Plamy płynne i lepkie najpierw się minimalizuje, odsączając je papierowym ręcznikiem, a następnie czyści z wodą i mikrofibrą lub delikatnym środkiem czyszczącym. Przy suchych zabrudzeniach najlepiej je usunąć odkurzaczem lub przy użyciu suchej ściereczki.

Jak konserwować meble tapicerowane?

W sklepach do nabycia są wszelkiego rodzaju środki i kompletne zestawy do czyszczenia i pielęgnacji mebli tapicerowanych. W szczególności są one polecane tym osobom, które posiadają w domu meble ze skóry lub eko-skóry, wymagające odpowiedniego podejścia, aby zachowały właściwy, piękny wygląd.

Przed każdym czyszczeniem lub konserwacją należy dokładnie przeczytać instrukcję oraz przetestować środek w niewidocznym lub mało widocznym miejscu. Warto również zapoznać się ze sposobem obchodzenia wskazanym przez producenta danego materiału, która może w znaczny sposób ułatwić dobór metod i narzędzi oraz pomoże wskazać odpowiedni sposób czyszczenia.


Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji o ciasteczkach znajdziesz tutaj.